Четвер, 17.07.2025, 07:33
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Мої статті

Бібліотечний урок : "Перші словники"

Бібліотечний урок: "Перші словники

Мета: ознайомити учнів з новим довідковим виданням; розширити знання учнів про словники; ознайомитися з новим елементом структури книги — шмуцтитулом; навчитися визначати зміст словника за допомо­гою знаків, символів, малюнків на шмуцтитулі; збагатити свою мову но­вими словами з різних напрямів знань; довести правильність і точність значення назви нового довідкового видання «Словникова скарбничка».

Обладнання: словники «Словникова скарбничка».

Хід заняття

Бібліотекар, Сьогодні ми продовжуємо ознайомлення з українськими словниками. Зустріч наша буде незвичайна. Перша частина нашого занят­тя відводиться для презентації нового довідкового видання «Словникова скарбничка», друга — для творчого завдання за цією книжкою.

Отже, давайте з'ясуємо, що таке «скарбниця». Для цього використаємо «Новий тлумачний словник української мови».

За словником «скарбниця» — це:

1) місце, приміщення, де зберігають скарби;

2) місце зосередження яких-небудь природних цінностей;

Бібліотекар. З якими словниками ви знайомі? Назвіть відомі слова, по­няття із назв словників.

(Діти відповідають.)

Бібліотекар. Давайте детальніше ознайомимося з кожним видом слов­ника.

Кожен словничок має свою титульну сторінку, яка називається шмуц­титулом.

На шмуцтитулі — назва словника і малюнок, який відповідає темі слов­ника.

Отже, перший словник — «Словник літературознавчих термінів».

Перед тим, як працювати зі словником, треба з'ясувати значення його назви. Отже, за допомогою тлумачного словника з'ясовуємо, що «літерату­рознавство» — це наука про художню літературу, її теорію та історію. На шмуцтитулі — малюнок:

• сова — символ мудрості (ознайомившись із новими словами, ви стане­те мудрішими, оволодієте даром літературного слова, розширите уявлення про багатство української літератури);

• чорнильниця, перо, папір — слово лягає на папір, передається з поко­ління в покоління (література — надбання нашого народу);

•  сцена, завіса, трагічна та комічна маски — символ театрального дій­ства (сила-силенна літературних творів оживає на сцені театрів; перед очи­ма глядачів — життя, почуття героїв);

• свічка — світло, знання.

Протягом усіх шкільних років поряд із вами буде українська та світова література. У літературі багато термінів, слів, які треба розуміти. Допоможе вам у цьому «Словник літературознавчих термінів». Подивіться, скільки їх, цих слів. А це ж тільки маленька частина слів, які пов'язані з літературо­знавством. Слова згруповані в алфавітному порядку. Почнемо з літери «А». Знайдіть знайомі слова на літеру «А».

(Діти зачитують слова, наприклад: «абзац», «автограф», «автопор­трет», «автор», «азбука», «анекдот», «анотація», «антоніми».)

Бібліотекар. А тепер зачитайте слова, що починаються з літери «А», які є для вас новими.

(Діти зачитують слова.)

Бібліотекар. Зверніть увагу: біля кожного слова — невеличка поясню­вальна стаття, тлумачення слова. Словником необхідно користуватися на уроках літератури при вивченні теоретичного матеріалу. Кожне незнайоме слово розтлумачить «Словник літературознавчих термінів».

А зараз я пропоную вам виконати творче завдання — підготувати ре-

кламу одного зі словників, які увійшли до «Словникової скарбнички», за планом:

1. Назва словника, його призначення.

2. Символіка малюнків на шмуцтитулі, їх відповідність темі словника.

3. Порядок розміщення слів.

4. Значення статей біля слів.

5. Наявність малюнків, їх значення у словнику.

6. Відомі слова.

7. Нові слова.

8. Слова, які чули, але не знали значення (по п'ять слів).

9. Кому і для чого можна порекомендувати словник?

У нас залишилося 8 нерозглянутих словників. Зараз ви об'єднаєтеся у 8 творчих груп. Кожній групі буде надано для роботи один словник.

(Бібліотекар називає творчі групи або діти роблять це самостійно. Де­які учні виявляють бажання працювати індивідуально.

Після виконання завдання члени творчої групи обирають лідера, який повинен добре володіти мовою, щоб рекламувати свій словник від імені всіх членів групи. Після виступів усіх лідерів визначаються групи-переможці, які найцікавіше зробили рекламу своєму словнику.

Бібліотекар звертає увагу учнів на проблемне питання, яке було по­ставлене на початку заняття. Діти відповідають. Бібліотекар підсумовує сказане.)

Бібліотекар. Наша «Словникова скарбничка» — сукупність різноманіт­них словників, які є культурною та науковою цінністю, створеною людьми. Таким чином, свою мовну скарбничку ви зможете доповнити за допомогою ще одного довідкового видання — «Словникової скарбнички», яка буде ко­рисною у вашому навчанні, пізнанні нового, незнайомого, цікавого.

3) сукупність культурних та духовних цінностей, створених людиною. (Новий тлумачний словник української мови [Текст]. У 4 т. Т. 4. — К. :

Аконіт, 1999.)

Перед вами стоїть проблемне завдання: у кінці уроку з трьох визна­чень підібрати найбільш точне для нашого словника, довести правильність і точність назви книги.

«Словникова скарбничка» починається з двох звернень:

• до малят («Юний друже!»);

 

 

• до вчителів, батьків, бібліотекарів, тобто до тих людей, які будуть до­помагати малюкам працювати зі словниками («Шановні колеги!»).

Давайте, мої маленькі друзі, прочитаємо звернення до вас.

(Діти читають «ланцюжком», по одному реченню.)

«Юний друже!

Слово прийшло до тебе з першими звуками маминого голосу і супрово­джує все життя.

Воно солодке і гірке, ласкаве і зимне. Слово приголубить і ранить гли­боко в серце, воно об'єднує або роз'єднує тебе з друзями, з навколишнім, воно тамує в собі загадку.

Оволодіти даром слова, умінням ним користуватися допоможе тобі «Словникова скарбничка».

Візьми ключ — своє бажання — відкрий цю книгу — і в подорож. Слово за словом, сторінка за сторінкою — і перед тобою розкриються таємниці світу...».

Бібліотекар. Ви вже знаєте, що таке словник, види словників. А сьо­годнішня «Словникова скарбничка» — не просто словник. Він складається з дев'яти розділів, кожний із яких є окремою книжкою. Давайте пригада­ємо: якщо книга є збіркою і в неї включено декілька розділів, тем, творів, який елемент книги допомагає швидко знайти потрібну інформацію?

Діти. У пошуку допомагає «Зміст».

Бібліотекар. Отже, звернемося до «Змісту» «Словникової скарбнички» і визначимо, які словники увійшли до неї.

Де знаходиться «Зміст»?

Діти. На початку або в кінці книжки.

Бібліотекар. Працюємо зі «Змістом». Назвіть види словників «Словни­кової скарбнички».

Діти («ланцюжком» називають види словників):

• словник літературознавчих термінів;

• етнокультурознавчий словник;

• словник епітетів;

• словник синонімів;

• словник антонімічних пар;

• тематично-ситуативний словник у малюнках;

• тлумачний словник українських прислів'їв;

• фразеологічний словник;

• словник дитячих письменників.

Бібліотекар: На цьому наше заняття закінчене.

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: Віктор (11.12.2014)
Переглядів: 666 | Теги: Хмелівський НВК, Хмелів | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar